03 747 19 80 info@os-planina.si

(NE)ZNANA PRIJATELJICA

Ob svetovnem dnevu knjige smo v šolski knjižnici za učence pripravili knjige – neznane prijateljice – in jih povabili, da jih med počitnicami spoznajo in z nami delijo svoje mnenje o knjigi.
” Verjamem v čarovnijo, ki se lahko zgodi, ko beremo dobro knjigo.” (J. K. Rowling)

PRAZNUJEMO Z IPAVCI IN ZEMLJO

V četrtek, 22. aprila, smo sadili drevesa. Šesto šolsko uro smo se zbrali za šolo, nismo bili sami. Prišli so predstavniki KS Planina, Šolskega centra Šentjur in dve gostji iz podjetja Montpreis. Posadili smo jablano bogatinko in pa lipovec, ki ga je podarilo podjetje Montpreis. Ker je letos Ipavčevo leto, se v občini Šentjur v vseh KS sadijo bogatinke. To je vrsta jablane, ki jo je vzgojil znameniti Šentjurčan Gustav Ipavec. Ipavčevo leto pa praznujemo ob 100-letnici smrti njegovega sina Josipa Ipavca.

Gospod hišnik je skopal luknji, drugošolci pa so mu pomagali pri teptanju zemlje, ki sta jo z lopatami nosila dva osmošolca in trije devetošolci. Gospa Saška iz podjetja Montpreis je prebrala govor, v katerem je bila omenjena lipa. Jablano smo posadili za šolo poleg šolskega vrta, lipovec pa na robu starega igrišča.

Zraven vsakega drevesa smo postavili kovinsko tablico z imenom drevesa. Drevo smo zavezali s trakom z barvami zastave. Pri vsakem drevesu smo naredili skupno fotografijo in res smo hvaležni, da smo bili del tega dneva in da tudi na ta način praznujemo z Ipavci in dnevom Zemlje.

Na koncu so si gostje postregli s kavico in jabolčnim zavitkom, ki ga je pripravila naša kuharica.

Vse foto in video utrinke je zbrala učiteljica Francka Hvalc in jih uredila v filmček, ki si ga lahko ogledate na tej povezavi.

Gaja Gračnar in Karin Jošt, 8. r.

31. NACIONALNI OTROŠKI PARLAMENT

V sredo, 21. 4., sem se udeležila 31. nacionalnega otroškega parlamenta, ki je letos zaradi izrednih razmer potekal na daljavo preko Zooma. Na dogodku nas je sodelovalo 115 mladih predstavnikov, skupaj z mentorji in drugimi gosti pa se nas je 31. nacionalnega Otroškega parlamenta udeležilo preko 200 udeležencev.

Letošnja tema je bila tako kot lani “POKLICNA PRIHODNOST”. Na začetku so nas pozdravili predsednik Slovenije Borut Pahor, predsednik Državnega zbora RS Igor Zorčič in predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije Darja Groznik.

Vir fotografije: spletna stran Zveze prijateljev mladine Slovenije (dostopno na https://www.zpms.si/2021/04/21/zakljucek-31-otroskih-parlamentov-moja-poklicna-prihodnost)

Nato smo se razdelili v deset skupin, kjer smo debatirali o različnih temah in imeli možnost povedati svoje mnenje in ideje za izboljšavo šolskega sistema. Teme, o katerih smo razpravljali, so bile med drugim naslednje: Moj poklic: skrbi, pričakovanja, znanja in veščine; Poti do mojega poklica; Poklici sedanjosti in poklici prihodnosti; Slovenija, Evropa, svet – pozitivno, negativno, zanimivo; Vpliv Covid-19 na izbiro poklica. Na koncu je vsaka skupina predstavljala svoje ugotovitve, najpomembnejše, ki so navedene tudi na spletni strani Zveze prijateljev mladine Slovenije, pa so:

  • V osnovnih šolah bi potrebovali več prakse in informacij o različnih poklicih.
  • Smiselno bi bilo povezovanje učnih predmetov in predstavitev poklicev.
  • Ker med šolami obstajajo velike razlike glede ocen, predlagamo ponovno uveljavitev sprejemnih izpitov.
  • Nekatere poklice bodo nadomestili roboti, nekaterih poklicev ne bo več.
  • Poklici, kjer je potreben človeški stik, bodo vedno potrebni in jih tehnika ne bo mogla nikoli nadomestiti. Novi poklici v prihodnosti bodo zahtevali nova znanja, veščine ter večopravilnost. Tudi medpoklicno povezovanje.
  • Do poklica vodi nešteto poti, kot so delovne navade, želje, šola, osebne vrednote, trg zaposlitve, tudi sreča. Potrebno se je naučiti delovanja v različnih skupnostih in okoliščinah. Verjeti moramo vase, graditi samopodobo in se znati samoodločati. Potrebujemo podporo staršev in svobodno izbiro poklica.
  • Digitalni svet ima tudi prednosti, več ljudi je imelo možnost ogleda informativnih dnevov.
  • Ne smemo pozabiti na ravnovesje med digitalnim in realnim življenjem.
  • Znanje tujih jezikov nam omogoča zaposlovanje v tujini. Vendar pa izražamo tudi željo ostati v Sloveniji, kjer poznaš jezik, imaš družino in je varna država. Več financiranja bi bilo treba nameniti razvijanju slovenskega zaposlitvenega trga.
  • Želimo si, da ob epidemiloloških valih država ne bi ustavljala celotne ekonomije, še posebej pa ne šol.
  • Slovenija potrebuje Ministra za srečo.

Srečanje smo zaključili z mislijo: “Bodimo vztrajni, verjemimo vase in gradimo na samopodobi!”

Ema Jesenko

2. APRIL, MEDNARODNI DAN KNJIG ZA OTROKE

Spoštovani sodelavci, starši in učenci,

najprej vas vabim, da si preberete poslanico predsednika Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS Marka Kravosa ob 2. aprilu, mednarodnem dnevu knjig za otroke.

Berimo otroške knjige, da se bodo zgladile gube na čelu starega sveta

Takoj za dnevom lažnivih kljukcev, 1. aprilom, nastopi mednarodni, svetovni dan knjig za otroke. Prav je tako.

V teh dišečih, lepo okrašenih knjigah je 1001 resnica, tisoč občutkov in dogodivščin v davnini in do današnjih dni: pod soncem in pod žarki lune, iz mitskih korenin pod zemljo in iz sanjske preje, kjer je vse zlahka res, če prinaša dobro – in srečen konec.

Vsa velika literatura rase iz teh resnic prve otroške knjige, ki se napaja in poji ob toku prvinskega življenja. Od tisočerih zrn soli, tisočerih zrnc cvetnega prahu, iz rojev črk in besed na pisanem papirju. Naj nam bo v veselje: malim in velikim. Dajmo ga z veseljem deliti z drugimi v svoji bližini.

Berimo otroške knjige, da se bodo zgladile gube na čelu starega sveta.

Predsednikovo »živo« različico POSLANICE  boste našli tudi na YouTube kanalu BZ .

Vabimo vas, da si ogledate Promocijski kratki film o Društvu Bralna značka Slovenije – ZPMS, ki je jeseni leta 2020 prejelo nagrado Slovenske sekcije IBBY.

Na spodnji povezavi pa lahko pogledate poslanico in plakat, ki jo je letos pripravila Ameriška sekcija IBBY.

POSLANICA IN PLAKAT OB 2. APRILU.

BRALNO SPODBUJEVALNA AKCIJA OB 2. APRILU.

vaša knjižničarka Stanka Tanšek

 

 

Dostopnost za prilagoditve